Dzień głośnego czytania

W środę 29 września w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten, którego głównymi odbiorcami są dzieci, stwarza okazję do wprowadzenia przedszkolaków w magiczny świat opowiadań, bajek i baśni.

W związku z jego obchodami przedszkolaków z każdej grupy odwiedzili zaproszeni goście, którzy czytali dzieciom wybrane specjalnie na tę okazję utwory. Dzieci ze skupieniem oraz zaciekawieniem słuchały czytanych tekstów oraz z zaangażowaniem omawiały zachowania przedstawianych w nich bohaterów.

Gościem najmłodszej grupy „Wiewiórki” była Pani Patrycja – mama Amelki, która zapoznała dzieci z Leną – bohaterką książki „A co jeśli nie potrafię?”, autorstwa Sylwii Serreli. Dzieci dowiedziały się z niej, że warto zawsze wierzyć w siebie, ponieważ z upływem czasu każdy jest w stanie wiele się nauczyć. Przedszkolakom bardzo spodobała się poznana bohaterka i z zaangażowaniem kolorowały obrazek przedstawiający jej postać.

„Biedronki” gościły u siebie Pana Piotra – tatę Filipka, który ubrany w strój policjanta przeczytał bajkę pt. „Radiowozik”. Dzieci z ciekawością słuchały opowiadań o zawodzie policjanta i poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa. Każdy z przedszkolaków dostał w prezencie opaskę odblaskową. Miłą niespodzianką przygotowaną przez Pana Piotra okazał się czekający przy przedszkolu radiowóz policyjny, do którego każde dziecko mogło wsiąść i poczuć się przez chwilę jak prawdziwy policjant.

W „Pszczółkach” bajkę pt. „LENA – Czy ja jestem ładna?” czytała dzieciom Pani Dyrektor. Dzieci dowiedziały się, iż w naszym wyglądzie najważniejsze jest piękno wewnętrzne człowieka. Następnie Pszczółki narysowały ilustracje do wysłuchanej bajki, przedstawiające  najciekawsze jej fragmenty.

W grupie „Skrzaty” Pani Paulina – mama Filipka przeczytała  bajkę pt. „Trening” z książki „Mali piłkarze” Elżbiety Safarzyńskiej, a Pani Paulina – mama Jasia  przeczytała bajkę o zwierzętach  pt. „Od czego ma się przyjaciół” z serii „Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato”.

W grupie „Promyczki” gościem tego dnia była Pani Małgosia – mama Kuby, która przeczytała dzieciom bajkę pt. „Bambi”.

Dwie najstarsze grupy „Skrzaty” oraz „Promyczki” wyruszyły także tego dnia na wycieczkę do Biblioteki Miejskiej, gdzie Panie przeczytały  dzieciom bajkę pt. „Nasza mama czarodziejka”. Na miejscu przedszkolaki miały również okazję zwiedzić bibliotekę oraz uczestniczyć w ciekawych zajęciach plastycznych oraz tanecznych.

Czytanie dzieciom to doskonały sposób wspólnego spędzania czasu, który stymuluje rozwój dziecka, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.