Wybierz zabaw(k)ę, podaruj czas

  • A
  • A
  • A
  • A
  • A++
  • A+
  • A

Wybierz zabaw(k)ę, podaruj czas

Rodzice na zabawę z dziećmi poświęcają średnio około 1,5 godziny dziennie[1]. Jednak co drugi rodzic przyznaje, że takie zajęcia go nudzą[2]. Co zrobić, aby czerpać radość ze wspólnej zabawy i poświęcić dziecku więcej zainteresowania i czasu?

Zabawa to jeden z kluczowych punktów dziecięcego planu dnia. Choć nam, dorosłym, kojarzy się głównie z rozrywką, to coś więcej niż tylko zwykłe harce. Lalki, klocki czy misie to dla najmłodszych najlepsi nauczyciele, a zabawa nimi pozwala rozwijać wyobraźnię i zdolności manualne. To także doskonała okazja do treningu kompetencji społecznych i nauki radzenia sobie z emocjami.

Jak dobrze spędzić czas ?

Zabawa może być równie ważna i ciekawa dla rodzica, jak i dla dziecka. Jak wynika z badania „Zabawki są ważne” zrealizowanego przez Ipsos na zlecenie firmy Mattel, dzieci najczęściej bawią się samodzielnie, ale często towarzyszy im także mama lub tata. Zdecydowana większość rodziców (89%) podkreśla, że to dla nich okazja do tego, by lepiej poznać własne dziecko. Choć rodzice potrafią wskazać korzyści z zajęć z dzieckiem, to nie zawsze sami potrafią czerpać z nich radość. Przyczyną może być przyzwyczajenie do innych, „dorosłych” form spędzania czasu. Ważny wydaje się także dobór zabawek. Niekończące się układanie tych samych puzzli zwykle przynosi frajdę dziecku, ale szybko pozbawi zapału większość dorosłych.
Jak zatem uniknąć nudy? Wystarczy zaproponować zabawkę, która nie wymaga powtarzania tych samych czynności i pozwala wykazać się kreatywnością. Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem może być lalka.

Ponadczasowa lalka

Na przestrzeni lat zabawki bardzo się zmieniały, ale jedno pozostało niezmienne – dziewczynki wciąż najchętniej bawią się lalkami. Tematyczne zabawy, w których odgrywane są różne scenki i historie, stymulują spostrzegawczość i uwagę oraz rozwijają inicjatywę, pomysłowość i zaradność. Przynoszą przy tym wiele radości nam, dorosłym. Dlaczego? Bo w zabawie nie ogranicza nas nic oprócz wyobraźni. Możemy być w jednej chwili kreatorkami mody, wybierając dla lalek najlepsze ubrania, a chwilę później wcielić się w rolę reżysera filmowego, obsadzając lalki w roli mamy, taty, cioci, wujka czy sąsiadów. Możliwości jest nieskończenie wiele i tylko od uczestników zabawy zależy, kim lalka będzie w danym dniu i jaka historia zostanie opowiedziana. Dzięki temu każda kolejna zabawa to nowa przygoda.

Lalki narzędzie wychowawcze rodziców

Właściwy wybór zabawki okazuje się zatem wyjątkowo ważny. Lalka w rękach rodzica może stać się narzędziem edukacyjnym, a wspólna zabawa okazją do podejmowania ciekawych wyzwań i nowych, czasem trudnych tematów. A to już dowód na to, że dzieci potrzebują zabawek, zabawa rodziców a sięgając po lalkę zarówno dorośli jak i milusińscy nie będą się nudzić.

Źródło: fragmenty artykułu z CzasDzieci.pl

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł !

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak ocen! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Back to top button