Książki to nasi najlepsi przyjaciele, nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele.

  • A
  • A
  • A
  • A
  • A++
  • A+
  • A

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest  to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promowania czytelnictwa. „Zielony Zakątek” w ramach Narodowego Programu Wspierania Czytelnictwa również włączył się w obchody tego szczególnego wydarzenia. W ciągu tygodnia realizowanych zajęć poruszaliśmy tematy związane z procesem powstawania książki, w jaki sposób i dlaczego należy o nie dbać, a także jaką funkcje w życiu człowieka pełni książka, poznając ich różne rodzaje.

W każdej grupie zajęcia przybrały wyjątkowy charakter.

„Biedronki” rozmawiały o ulubionych bohaterach literatury dziecięcej, bawiły się z książkami, wykonały zakładki do książek. Pszczółki” przyniosły do przedszkola swoje ulubione bajki czytane przez rodziców, opowiadały ich treść zachęcając inne dzieci do uważnego słuchania. Zwiedzały przedszkolną i szkolną bibliotekę. Dowiedziały się jak powstają książki i dlaczego należy o nie dbać. Wykonywały również zakładki do książek. „Leśne Skrzaty” oglądały film edukacyjny „Jak powstaje książka?”, wykonały pracę plastyczną „Książka w kwiatku”, przyniosły i zaprezentowały swoje ulubione książki, ćwiczyły i tańczyły z książką na głowie, a także uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej Strzegomiu. „Promyczki” napisały i zilustrowały książkę pt „Blu” zwiedziły bibliotekę przedszkolną oraz uczestniczyły z zajęciach bibliotecznych w Bibliotece Publicznej w Strzegomiu. „Misie” opowiadały jakie książki wspólnie z rodzicami czytają w swoich domach, tworzyły w sali biblioteczkę, segregowały książki według wielkości, tworzyły portrety ulubionych postaci z bajek, malowały nożyczkami ulubione fragmenty przygód bajkowych bohaterów oraz uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych w szkolnej bibliotece.

23 kwietnia, w grupie „Leśnych Skrzatów” odbyło się zajęcie otwarte dla dzieci i rodziców na temat „Nasza książka”. Podczas tego spotkania dzieci wspólnie z rodzicami uczestniczyły w szeregu zabaw dotyczących znajomości zasad korzystania z książek oraz ich poszanowania. Wykazały się ogromną wyobraźnią  tworząc ilustracje do tekstu hymnu przedszkolnego, dzięki czemu powstała książka pt. „Zielony Zakątek”.  Po tym spotkaniu na pewno powstanie wiele innych książek, które dzieci wspólnie z rodzicami stworzą w swoich domach, a hasło przewodnie  tego wydarzenia: „Książki to nasi najlepsi przyjaciele, nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele.”, pozostanie na długo w pamięci wszystkim jego uczestnikom.

20 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt.: „Ulubiony bohater z literatury dla dzieci”. W konkursie brały udział dzieci 5 i 6 letnie uczęszczające na dodatkowe zajęcia plastyczne. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności, umiejętności plastycznych oraz zainteresowań czytelniczych przedstawiając postać ulubionego bohatera literatury. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały upominki, natomiast miejsca na podium i nagrody specjalne otrzymali:

I miejsce: Maria Fitas

II miejsce: Szymon Dobies

III miejsce: Antonina Dominik

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

 

 

 

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł !

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak ocen! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Back to top button