Przedszkolaki Miłośnikami Przyrody

  • A
  • A
  • A
  • A
  • A++
  • A+
  • A

Rozpoczął się już nowy rok szkolny jednak zanim napiszemy o tym co u nas nowego to powspominajmy zeszły rok, którego najważniejszym wydarzeniem było uczestnictwo dzieci w projekcie ekologicznym pod nazwa „Przedszkolaki Miłośnikami Przyrody”

Podczas realizacji projektu dzieci brały udział w licznych zadaniach i przedsięwzięciach.

Przez trzy miesiące dzieci uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych z cyklu: Poznajemy las i jego mieszkańców, Chrońmy lasy, Co nam daje las ?

Podczas zajęć edukacyjnych dzieci poznały leśny ekosystem i dowiedziały się jak ważna dla człowieka jest przyroda i jak należy o nią dbać.

Ponadto dzieci obcowały z przyrodą i obserwowały ją podczas spacerów w pobliskim parku i ogrodzie przedszkolnym, uczestniczyły w wycieczce nad rzekę, produkowały papier z makulatury, uczyły się jak można wtórnie wykorzystać różnego rodzaju odpady, a także segregowały odpady prowadząc w przedszkolu zbiórkę makulatury.

Oprócz zajęć edukacyjnych dzieci uczestniczyły w licznych zadaniach:

– każda z grup posadziła w ogrodzie przedszkolnym kasztanowca, któremu nadała imię i otoczyła opieką,

– pięciolatki pojechały na wycieczkę do lasu, po którym oprowadził je Pan Leśniczy, opowiadając dzieciom o swojej pracy, pokazał jak ocenia się wiek drzewa po ilości jego słojów, zaprezentował również w jaki sposób mierzy się długość i szerokość drzewa.

– sześciolatki pojechały na wycieczkę do Myśliborza, gdzie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez pracowników Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamander”. Dzieci obejrzały wystawę obrazów przyrodniczych, wysłuchały opowieści przyrodniczej pt. „Las i jego mieszkańcy” oraz kolorowały obrazki o tematyce ekologicznej. Po zajęciach zostały zaproszone na wycieczkę po lesie.

– wszystkie grupy brały także udział w spotkaniu ze strażakami z O.S.P. w Żelazowie, nt „Ostrożnie w lesie z ogniem”. Podczas spotkania każde z dzieci mogło usiąść za kierownicą wozu strażackiego, ponadto strażacy zademonstrowali dzieciom sprzęt gaśniczy do zadań specjalnych, radiostację oraz sygnały. Dzieci skorzystały także z możliwości ubrania strażackich hełmów i ubiorów ochronnych.

– wszystkie dzieci uczestniczyły w ekologicznym balu z okazji Dnia Dziecka, podczas którego prezentowały swoje ekologiczne stroje, brały udział w konkursach i zabawach ekologicznych.

– ochotnicy brali udział w konkursie plastycznym nt „Las zachwyca nas” tworząc wraz ze swoimi rodzicami prace w różnych technikach plastycznych.

W realizacji projektu placówkę wspierały liczne osoby i instytucje:

– Strzegomskie Centrum Kultury – Pani Urszula Hawruto-Dulemba, prowadziła w oddziale V zajęcia plastyczne na temat „Leśne przygody”,

– Biblioteka Miejska – organizacja Ekologicznego Balu (zabawy i konkursy z nagrodami),

– Nadleśnictwo Dzieszków – współorganizacja wycieczki do lasu i ufundowanie poczęstunku dla dzieci,

– Ochotnicza Straż Pożarna z Żelazowa – organizacja pogadanki nt „Ostrożnie w lesie z ogniem”.

– Urząd Miejski – udział w ekologicznym balu władz naczelnych, ufundowanie dzieciom drobnych upominków i słodkiego poczęstunku, pokonkursowa wystawa prac plastycznych,

– Zakład Usług Komunalnych – zbiórka makulatury,

– Rada Rodziców – ufundowanie nagród na konkurs plastyczny.

Po zakończeniu zadań zaplanowanych w projekcie każdy przedszkolak zyskał tytuł Miłośnika Przyrody zobowiązując się do przestrzegania ekologicznych zasad.

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł !

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak ocen! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Back to top button