Nawzajem sobie potrzebni

  • A
  • A
  • A
  • A
  • A++
  • A+
  • A

„Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni”.

  W drugim semestrze roku szkolnego 2023/2024, od lutego do maja, nasza placówka już po raz kolejny włączyła się w realizację Programu „Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni”. Celem Programu jest, uświadomienie dzieciom i młodzieży, że starość to naturalna faza w życiu każdego człowieka, że kontakt z osobami starszymi wnosi wiele korzyści dla młodych pokoleń. Program realizowany był poprzez cykl spotkań dzieci z seniorami na terenie naszej placówki i  poza nią. Podczas zajęć seniorzy dzielili się z dziećmi swoimi różnymi pasjami, talentami i wiedzą. W naszej placówce zajęcia miały zazwyczaj charakter warsztatowy.

Grupa „Pszczółki”-  kolejny raz  grupę odwiedził Pan Krzysztof  Zbądzki – dziadek Milenki , który zaprezentował dzieciom swoje zainteresowania i uzdolnienia rzeźbiarskie, przedstawiając dzieciom własnoręcznie wykonane figurki z drewna. Tym razem Pan Krzysztof miał dla dzieci jeszcze jedną niespodziankę w postaci miniatury miasteczka z ruchomą kolejką. Dzieci miały możliwość podziwiać z bliska miniaturowy świat wyszukując w nim rozmaite szczegóły. Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa ruchomą kolejkę mogły zobaczyć również dzieci z pozostałych grup.

Spotkanie z Panem Krzysztofem rozpoczęło kolejny cykl spotkań z seniorami w ramach realizowanego w przedszkolu programu Edukacja międzypokoleniowa.

Grupę „Wiewiórek” odwiedziła babcia Michaliny, Pani Danuta Różańska, która wspólnie z dziećmi upiekła przepyszne babeczki.

Grupa „Wiewiórki” i „Motylki” – spotkanie z Panem Ireneuszem Niemczykiem – pasjonatem, kolekcjonerem minerałów. Pan Ireneusz podzielił się swoją wiedzą oraz przyniósł kilka okazów ze swojej kolekcji. Dzieci mogły lepiej poznać proces wydobywania, obróbki oraz właściwości tych niezwykłych „kamyczków”. Największą frajdę sprawiło przedszkolakom poszukiwanie „skarbów” w płukaniu złota (pirytu) i innych minerałów (kwarc i fluoryt), które mali odkrywcy mogli zabrać do domu w prezencie.

Grupa „Biedronki” „- warsztaty z Babciami i Dziadkami – wspólne tworzenie palm wielkanocnych.

Grupa „Żabki” – spotkanie z Panią Małgosią Matyszkiewicz i Panią Moniką Matyszkiewicz. Panie dzieliły się swoją pasją i pokazały jak wielką frajdę może dać zabawa w szycie. Podczas spotkania dzieci były świadkami procesu powstawania fartucha. Pani Małgosia uszyła również spódnicę, do której dzieci wykonały pompony z żółtej wełny.

Grupa „Motylki”– spotkanie z pasjonatami ogrodnictwa Panią Krystyną Bawoł i Panem Eugeniuszem Mikołajczykiem. Przedszkolaki mogły zobaczyć uprawiane w ogrodzie warzywa i owoce, zapoznały się ze sprzętem potrzebnym do uprawy roślin, dowiedziały się czym jest kompostownik i szklarnia. Dzieci mogły samodzielnie zebrać truskawki, z których później został zrobiony pyszny koktajl.

Cykl spotkań był dobrze spędzonym czasem. Dzięki tym spotkaniom można przekonać się, jak wiele umiejętności i zasobów kryje się w osobach starszych, co znacząco wspiera ich autorytet wśród młodych pokoleń. Zajęcia te stanowią płaszczyznę porozumienia i współpracy, przyczyniając się do tworzenia i rozwoju tak ważnej więzi międzypokoleniowej.

 

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł !

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak ocen! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Back to top button