
- A
- A
- A
- A
- A++
- A+
- A
W drugim semestrze roku szkolnego 2022/2023 nasza placówka włączyła się w realizację Programu „Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni”. Celem programu jest, uświadomienie dzieciom i młodzieży, że starość to naturalna faza w życiu każdego człowieka, że kontakt z osobami starszymi wnosi wiele korzyści dla młodych pokoleń. Program realizowany jest poprzez cykl spotkań dzieci z seniorami na terenie placówki oświatowej lub poza nią. Podczas zajęć seniorzy dzielą się z dziećmi swoimi różnymi pasjami, talentami i wiedzą. Dzięki tym spotkaniom można przekonać się, jak wiele umiejętności i zasobów kryje się w osobach starszych, co znacząco wspiera ich autorytet wśród młodych pokoleń. Zajęcia te stanowią płaszczyznę porozumienia i współpracy, przyczyniając się do tworzenia i rozwoju tak ważnej więzi międzypokoleniowej.
W naszej placówce zajęcia miały zazwyczaj charakter warsztatowy.
Grupa „Pszczółki” gościła u siebie Pana Krzysztofa Zbądzkiego – dziadka Milenki. Pan Krzysztof zapoznał dzieci ze swoją pasją – rzeźbienie w drewnie. Zaprezentował swoje dzieła, pokazał narzędzia, które służą mu do tworzenia . Opowiadając o swoich zamiłowaniach, zaprezentował etapy tworzenia rzeźb. Na oczach dzieci powstała drewniana figurka zająca. „Pszczółki” również próbowały stworzyć coś z drewna. Wykorzystując patyczki oraz wykałaczki, układały obrazki, tworząc rozmaite postacie i kompozycje.
Grupa „Wiewiórki” gościła u siebie Panią Marię Tofkin– babcię Anitki. Prowadzone przez Nią zajęcia „Kolorowe jajka” miały charakter warsztatowy. Pani Maria zapoznała dzieci ze sposobem kolorowania jajek. Wspólnie z dziećmi ozdabiała papierowe jajka i malowała wydmuszki. Dzieci zaprosiły seniorkę do zabaw -„Slalom z jajkiem”, „Uciekające jajko”, „Świąteczne puzzle”.
Grupa „Promyczki” z przewodnikiem Panem Krzysztofem Bartnickim, wraz ze swoimi babciami, zwiedzały Strzegom i jego okolice zabytkowym autobusem „Autosan na emeryturze”. Zwiedziły Bazylikę Mniejszą, Wieżę Targową, Pałac w Morawie oraz miejsce bitwy na polach pod Dobromierzem.
Grupę „Biedronki” w ramach projektu odwiedziła Pani Ewa Frąckowiak, wieloletni pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy, która jest jej pasją. Dzieci bawiły się przy utworze „Lokomotywa” J. Tuwima. Razem z Kubusiem Puchatkiem przygotowały i „upiekły” ciasteczka. Zajęcia zakończyły się ozdabianiem zakładek do książek.
Grupa „Leśne Skrzaty”- „Szła dzieweczka…” – W takich ludowych rytmach i sportowej rywalizacji na warsztatach muzyczno- sportowych bawiły się babcie i dziadkowie wraz z wnukami . Koncertem akordeonowym znanych piosenek ludowych uświetnił to spotkanie Pan Leszek Głód.
Zaangażowanie babć i dziadków pełne pasji, radości i miłości do swoich wnuków, a wnuki wpatrzone z podziwem i miłością w swoich dziadków. To najpiękniejsze chwile jakie można sobie wymarzyć.