Edukacja międzypokoleniowa – Wzajemnie sobie potrzebni

  • A
  • A
  • A
  • A
  • A++
  • A+
  • A

        W drugim semestrze roku szkolnego 2022/2023 nasza placówka włączyła się w realizację Programu „Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni”. Celem programu jest, uświadomienie dzieciom i młodzieży, że starość to naturalna faza w życiu każdego człowieka, że kontakt z osobami starszymi wnosi wiele korzyści dla młodych pokoleń. Program realizowany jest poprzez cykl spotkań dzieci z seniorami na terenie placówki oświatowej lub poza nią. Podczas zajęć seniorzy dzielą się z dziećmi swoimi różnymi pasjami, talentami i wiedzą. Dzięki tym spotkaniom można przekonać się, jak wiele umiejętności i zasobów kryje się w osobach starszych, co znacząco wspiera ich autorytet wśród młodych pokoleń. Zajęcia te stanowią płaszczyznę porozumienia i współpracy, przyczyniając się do tworzenia i rozwoju tak ważnej więzi międzypokoleniowej.

W naszej placówce zajęcia miały zazwyczaj charakter warsztatowy.

Grupa „Pszczółki” gościła u siebie Pana Krzysztofa Zbądzkiego – dziadka Milenki.      Pan Krzysztof zapoznał dzieci ze swoją pasją – rzeźbienie w drewnie. Zaprezentował swoje dzieła, pokazał narzędzia, które służą mu do tworzenia . Opowiadając o swoich zamiłowaniach, zaprezentował etapy tworzenia rzeźb. Na oczach dzieci powstała drewniana figurka zająca. „Pszczółki” również próbowały stworzyć coś z drewna. Wykorzystując patyczki oraz wykałaczki, układały obrazki, tworząc rozmaite postacie i kompozycje.

Grupa „Wiewiórki” gościła u siebie Panią Marię Tofkin– babcię Anitki. Prowadzone przez Nią zajęcia „Kolorowe jajka” miały charakter warsztatowy. Pani Maria zapoznała dzieci ze sposobem kolorowania jajek. Wspólnie z dziećmi ozdabiała papierowe jajka i malowała wydmuszki. Dzieci zaprosiły seniorkę do zabaw -„Slalom z jajkiem”, „Uciekające jajko”, „Świąteczne puzzle”.

Grupa „Promyczki” z przewodnikiem Panem Krzysztofem Bartnickim, wraz ze swoimi babciami,  zwiedzały Strzegom i jego okolice zabytkowym autobusem „Autosan na emeryturze”. Zwiedziły Bazylikę Mniejszą, Wieżę Targową, Pałac w Morawie oraz miejsce bitwy na polach pod Dobromierzem.

Grupę „Biedronki” w ramach projektu  odwiedziła Pani Ewa Frąckowiak, wieloletni pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Strzegom. Opowiedziała dzieciom o swojej pracy, która jest jej pasją. Dzieci bawiły się przy utworze „Lokomotywa” J. Tuwima. Razem  z Kubusiem Puchatkiem przygotowały i „upiekły” ciasteczka. Zajęcia zakończyły się ozdabianiem zakładek do książek.

Grupa „Leśne Skrzaty”- „Szła dzieweczka…” – W takich ludowych rytmach i sportowej rywalizacji  na warsztatach muzyczno- sportowych bawiły się babcie i dziadkowie wraz z wnukami . Koncertem akordeonowym znanych piosenek ludowych uświetnił to spotkanie Pan Leszek Głód.

Zaangażowanie babć i dziadków pełne pasji, radości i miłości do swoich wnuków, a wnuki wpatrzone z podziwem i miłością w swoich dziadków. To najpiękniejsze chwile jakie można sobie wymarzyć.

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł !

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak ocen! Oceń ten artykuł jako pierwszy.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

Back to top button